12. 11. 2022

Desatero, jak vybrat kvalitní domov pro seniory

Průvodce péčí o seniory

Zdá se vám toto téma předčasné a neradostné? Nemusí být!

Předčasné? Milá rodino, co máš ve svém středu stále ještě čiperného seniora! Přesto neotálej, pokud s pobytem v takovém domově výhledově počítáš, a včas si odpovídající domov začni hledat. Dobrých domovů není mnoho a jsou tam delší čekací lhůty. A nástup se dá vždy odložit.

Neradostné? V dnešní době najdeme i domovy, kde můžete prožívat radostné stáří v plné spokojenosti a v krásné komunitě.

Jak takové místo nalézt? Což o to, seznamy domovů na webu jsou. Jak mezi nimi ale vybrat?

Prvním měřítkem bude situace vašeho blízkého. Je stále aktivní? Máte k dispozici dostatek finančních prostředků? Nebo naopak? Jakou péči aktuálně potřebuje?

Co vše musíte zvážit při výběru? V čem musíte mít před podpisem smlouvy jasno?

1. Jasno ve financování

Kolik pobyt měsíčně stojí, kolik z penze zbyde, co je zahrnuto v ceně, co se platí navíc? Stává se, že manželé se dvěma příjmy prodají byt a nastěhují se do luxusního areálu pro seniory. Ale je dobré si vše předem propočítat a ujasnit si, co se bude dít, až peníze dojdou nebo jeden z manželů ovdoví.

2. Prohlídka a rozhovory

Běžte se do domova podívat. Nebo to svěřte někomu, komu věříte, a kdo vás dobře zná. Buďte tam třeba půl dne. Mluvte s klienty. Vyptávejte se na praktické věci každodenního života:

Co bývá k jídlu, jestli je někdo neomezuje v osobní svobodě, zda mají u sebe v pokojích své osobní věci, jak se personál staví k případným stížnostem. Když budete mít pocit, že se na vás dívají jako na otravné rýpaly, zpozorněte!

3. Vůně nebo zápach?

Všimněte si, že v některých domovech pro seniory to voní, v některých páchne. Ano, je velmi obtížné udržet hygienu v oddělení, kde žijí ti nejstarší klienti ve velmi špatném stavu. Ale od toho tam ten personál je.

4. Soukromí

Klepe personál před vstupem do pokojů? Probíhá hygiena v intimitě nebo sestřičky klidně přebalují paní při otevřených dveřích na chodbu? Mají klienti dost času pohybovat se a řídit si den v rytmu, který jim vyhovuje? Nebo je někdo stále popohání a určuje jim přesné časy, kdy musejí snídat, kdy jít na vycházku a podobně? Mají klienti možnost přijímat návštěvy v soukromí, telefonovat v soukromí a v klidu?

5. Respekt

Jak personál klienty oslovuje? Říká jim paní, pane nebo babi, dědo? Nebo naopak, mají někteří pečovatelé a někteří klienti tak pěkný vztah, že se oslovují křestními jmény a je na první pohled z jejich kontaktu cítit porozumění a úcta? Ač jde o zdánlivou maličkost, právě takové nastavení pravidel hodně vypovídá o úrovni zařízení.

6. Je tam příroda?

Má domov zahradu? Jak to na ní vypadá? Jsou v domově balkony, terasy, zkrátka, mají klienti za pěkného počasí možnost trávit čas venku? Je zahrada uzpůsobena tak, že je na první pohled patrné, že lidé na ní v létě žijí?

7. Jídlo

Máte šanci ovlivnit, co budete jíst? Je v domově jen jídelna a v ní přesně určený jídelníček nebo mají klienti možnost jít si koupit, na co mají chuť? Jak bude nakládáno s připomínkami, pokud dotyčný zjistí, že mu strava nevyhovuje? Jde o to, že každý má v životě jiné stravovací návyky. A také jde o vyváženost stravy pro seniory, která se trochu liší od jídelníčku lidí v aktivním věku.

8. Trochu byrokracie neuškodí

Zjistěte si, jestli je domov pro seniory v registru poskytovatelů sociálních služeb a jaké jsou na něj hodnocení (Registr poskytovatelů soc. služeb přece jen garantuje určitou kvalitu, ale nemusí to tak vždy být.)

9. Dary nejsou povinné

Mnoho zařízení naznačuje klientům, že kvůli špatné finanční situaci je vhodné dát nějaký ten finanční dar či příspěvek. Často je to naznačováno již ve fázi, kdy se senior o místo v zařízení teprve zajímá. Ale: Žádné zařízení nesmí přijetí klienta podmínit finančním darem či jiným příspěvkem.

10. Kde to je?

Je domov snadno dostupný pro příbuzné a známé? Nestráví rodina na cestě za blízkým příliš dlouhou dobu? Ono je sice fajn ocitnout se v penzionu uprostřed lesů na kraji malé obce, ale po čase zjistíme, že tam autobus nezajíždí a ne každý z našich přátel má nebo řídí auto. A jak je vzdálen penzion od bydliště nejbližších? Zajet za babičkou či dědou pouze na druhý konec města lze i při velkém pracovním vytížení.

——————————

A pokud přece jen váháte, zkuste využít mých služeb. Mohu vám ušetřit čas při vyhledávání, vybrat několik možností z nabídek na sítích a poskytnout vám výsledek svého šetření s konzultací.

Nejste na to sami!